Rak jajnika
Opis schorzenia
Rak jajnika jest częstym nowotworem kobiet, wywodzącym się z żeńskiej gonady, czyli jajnika. Jajnik jest zbudowany z wielu typów komórek pełniących różne funkcje. Każda z linii komórkowych może dać początek nowotworowi złośliwemu. Najczęstszą postacią złośliwego nowotworu jajnika jest rak surowiczy.
Istnieją dwa typy raka jajnika, różniące się przyczynami molekularnymi, typem wzrostu i rokowaniem:
- Typ I, rzadszy, rozwija się na podłożu łagodnych nowotworów jajnika lub nowotworów o granicznej złośliwości. Rośnie w postaci wyraźnego guza w jajniku i dopiero po jakimś czasie rozprzestrzenia się w jamie otrzewnej. Histologicznie jest zwykle rakiem endometrialnym lub śluzowym i rokuje nieco lepiej niż typ II. Częściej wykrywa się go w I i II stopniu zaawansowania.
- Typ II, częstszy, rozwija się od samego początku jako złośliwy nowotwór jajnika. Często nie obserwuje się wyraźnego guza w jajniku, a choroba szybko rozprzestrzenia się po jamie otrzewnej. Histologicznie jest zwykle źle zróżnicowanym rakiem surowiczym i rokuje źle. Najczęściej wykrywa się go dopiero w III i IV stopniu zaawansowania.
Pomimo swej nazwy rak jajnika jest chorobą nie tylko samych jajników. W większości przypadków obserwuje się tzw. rozsiew otrzewnowy, czyli obecność guzów na innych narządach jamy brzusznej. Złe wyniki leczenia są spowodowane tym, że nowotwór bardzo wcześnie rozprzestrzenia się po całym brzuchu, zajmując jelita, wątrobę, śledzionę i inne tkanki. Wynika to z faktu, że jajniki są organami leżącymi swobodnie w jamie brzusznej. W związku z tym komórki raka mają dużą łatwość przenoszenia się na sąsiadujące narządy. Dodatkowo bardzo często daje on przerzuty drogą limfatyczną do węzłów chłonnych.
Objawy/dolegliwości
W początkowych stadiach rozwoju rak jajnika zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dopiero gdy choroba jest bardziej zaawansowana, pojawiają się objawy ze strony przewodu pokarmowego:
- wzdęcia,
- uczucie pełności w brzuchu,
- odbijania,
- powiększenie się obwodu brzucha.
Objawy są zwykle lekceważone i przypisywane typowym dolegliwościom jelitowym. Niekiedy są to objawy ze strony narządu rodnego, takie jak
nieprawidłowe krwawienia czy uczucie ucisku w miednicy. Dodatkowo w później fazie choroby mogą pojawić się
problemy z oddawaniem moczu.
Badania w zakresie obszaru
Głównym celem jest ocena, czy u uczestniczek z surowiczym rakiem jajnika o wysokim stopniu złośliwości (HGSOC) redukcja krążącego DNA nowotworu (ctDNA) w 3. cyklu (ΔctDNA) w stosunku do wartości wyjściowej jest większa u uczestniczek otrzymujących MK-4830 + pembrolizumab w skojarzeniu ze standardową terapią niż u tych otrzymujących pembrolizumab + terapię standardową.
Celem pierwszorzędowym jest porównanie pembrolizumabu z paklitakselem z bewacyzumabem lub bez bewacyzumabu z placebo z paklitakselem z bewacyzumabem lub bez bewacyzumabu pod względem przeżycia wolnego od progresji (PFS) według kryteriów oceny odpowiedzi w guzach litych (RECIST) 1.1 ocenionych przez badacza. Hipotezy są następujące: – pembrolizumab z paklitakselem z bewacyzumabem lub bez bewacyzumabu jest lepszy od […]
ROSY-O jest otwartym, nierandomizowanym, wieloośrodkowym, międzynarodowym badaniem dla pacjentów, którzy ukończyli badanie rodzicielskie z zastosowaniem olaparybu i którzy w ocenie badacza odnoszą korzyści kliniczne z kontynuacji leczenia. Pacjenci zostaną przeniesieni z badania macierzystego i będą kontynuować badanie przez czas nieokreślony, dopóki nie spełnią jednego z kryteriów przerwania leczenia