Zespół Lennoxa-Gastauta
Opis schorzenia
Zespół Lennoxa-Gastauta jest rzadką i ciężką formą padaczki, która pojawia się w dzieciństwie. Najczęściej pojawia się w wieku od 3 do 5 lat, a prawie zawsze przed 8 rokiem życia. Jest on o około 50% częstszy u chłopców niż u dziewcząt.
Istnieje wiele różnych przyczyn zespołu Lennoxa i Gastauta, z których najczęstszą jest
uszkodzenie mózgu. Może ono wynikać np. z braku tlenu w chwili urodzenia, zakażenia lub urazu głowy. W około 1/4 do 1/3 przypadków zespołu Lennoxa i Gastauta nie można znaleźć przyczyny, jednak genetyka może odgrywać pewną rolę.
Zespół Lennoxa-Gastauta jest niebezpieczny: 5% osób z tym schorzeniem umrze w dzieciństwie/dorosłości. Jest to więc czternasto-krotnie większe ryzyko śmierci niż u dzieci bez tego schorzenia. Choroba ma negatywny wpływ na rozwój intelektualny, zdolność do interakcji z innymi i do funkcjonowania w szkole oraz umiejętność do samodzielnego życia.
Większość osób z tym schorzeniem (80-90%) nadal będzie miała napady drgawek w wieku dorosłym.
Objawy/dolegliwości
Istnieją trzy kluczowe cechy, które odróżniają zespół Lennoxa-Gastauta od innych typów padaczki:
- Napady wielokrotne:
- "toniczne" są najczęstszym rodzajem napadów, w których mięśnie kurczą się, a ciało (lub jego część) staje się nagle sztywna. Może to trwać od kilku sekund do kilku minut i zazwyczaj występuje podczas snu.
- napady "nietypowej nieobecności" są drugim najczęstszym typem, w którym osoba na krótko traci przytomność.
- "ataki kropelkowe" są szczególnie niebezpiecznym typem napadów, charakteryzującym się nagłymi upadkami, które mogą spowodować obrażenia. Ataki upadku, które występują u ponad 50% osób z zespołem Lennoxa-Gastauta, mogą wymagać założenia kasku i maski na twarz, aby zapobiec urazom głowy.
- Upośledzenie funkcji poznawczych - większość dzieci z zespołem Lennoxa-Gastauta (80-90%) ma trudności w nauce. Mogą one być widoczne jeszcze przed pojawieniem się padaczki, z czasem mogą się nasilać i często towarzyszą im problemy z zachowaniem, takie jak nadmierna aktywność, agresja i zachowania autystyczne.
- Nieprawidłowe wyniki w badaniu elektroencefalografem (EEGs) - EEG to urządzenie, które mocuje się do skóry głowy i mierzy aktywność elektryczną mózgu. Nieprawidłowe wyniki bioelektrycznej czynności mózgu, mogą pomóc w diagnozowaniu padaczki, a osoby z zespołem Lennoxa-Gastauta mają charakterystyczny wzór fal elektrycznych podczas napadów, a czasami między nimi.
Badania w zakresie obszaru
Celem badania jest: aby dowiedzieć się, czy soticlestat podawany jako terapia dodatkowa zmniejsza liczbę głównych napadów padaczkowych u dzieci, nastolatków i dorosłych z zespołem Lennoxa-Gastauta. w celu oceny profilu bezpieczeństwa soticlestatu podawanego w skojarzeniu z innymi terapiami. Uczestnicy otrzymają standardową terapię przeciwpadaczkową oraz tabletki soticlestatu lub placebo. Placebo wygląda jak soticlestat, ale nie zawiera żadnego leku. Uczestnicy […]