Nadal otwarta jest rekrutacja do udziału w badaniu ALL-VASCOR. Jest ono przeznaczone głównie dla osób w wieku 60-70 lat, które mają wysokie stężenie kwasu moczowego (> 5mg/dl (297,4 μmol/l ) i narażone są na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Badanie ALL-VASCOR ma na celu ocenę skuteczności leczenia allopurynolem w celu poprawy wyników sercowo-naczyniowych u pacjentów z wysokim i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, z wyłączeniem choroby niedokrwiennej serca. Drugim celem jest ocen występowania zespołu długotrwałej niewydolności nerek. Jest to szczególnie ważne ze względu na wysokie koszty leczenia chorób sercowo-naczyniowych i ich status jako jednej z głównych przyczyn zgonów. W celu zgłoszenia się do rekrutacji lub umówienia wizyty prosimy o telefon od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 na numer 500 431 121.
Wskazania wykluczające udziału w badaniu
Wskazania wykluczające udział w badaniu to: dna moczanowa, stosowanie leku wpływającego na kwas moczowy (np. Milurit, Allupol, Auricid, Dnor, Adenuric, Denofix), zawał serca, by-passy, angioplatyka wieńcowa („balonikowanie” lub implantacja stentów) oraz aktywna choroba nowotworowa
Więcej o badaniu
Pacjentom uczestniczącym w badaniu zostanie wykonanych szereg badań. Obejmują one m.in. : szeroki zestaw badań laboratoryjnych, EKG, ECHO serca, USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych, USG jamy brzusznej oraz 24-godzinne ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia tętniczego. Po kwalifikacji uczestnik otrzymuje lek Milurit lub placebo na cały okres badania. Millurit jest dostępny w Polsce na receptę i stosowany od wielu lat w przypadkach podwyższonego stężenia kwasu moczowego. W tym badaniu oceniana jest jego skuteczność w wybranej grupie pacjentów. Wizyty kontrolne będą się odbywać co ok. 6 miesięcy. Badanie prowadzone jest w Klinice Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych. Pełen tytuł badania to “Randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie oceniające wpływ allopurynolu na ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów z wysokim i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, z uwzględnieniem obecności zespołu Long-COVID”.
Jak się zgłosić
Kontakt dla pacjentów w celu zgłoszenia się do badania lub ustalenia terminu wizyty od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00, tel. 500 431 121. Informacja o badaniu znajduje się także pod LINKIEM.